Dřevo je přírodní materiál ceněný pro svůj pozitivní vliv na klima v místnosti. V domácnostech je velmi oblíbený jak na podlahy, tak na nábytek. Ústřední vytápění však často způsobuje, že vzduch v interiéru je příliš suchý, což může způsobit nevzhledné praskliny a mezery ve dřevě.
Níže vysvětlíme, proč je optimální vlhkost tolik důležitá.
Dřevo se přizpůsobuje svému okolí. V závislosti na okolních podmínkách absorbuje vlhkost ze vzduchu nebo ji uvolňuje. Pokud je vzduch příliš suchý, dřevo ztrácí vlhkost, což způsobuje vznik drobných mezer a prasklin. Když se vlhkost opět zvýší, dřevo se rozpíná a uzavírá povrchové vady.
Pokud však vlhkost zůstane příliš nízká a teplota příliš vysoká po delší dobu, může dojít k trvalému poškození dřeva.
Než začnete s pokládkou dřevěné podlahy, doporučujeme skladovat dřevo uvnitř místnosti alespoň 48 hodin. Dřevo se tak aklimatizuje a nedochází k jeho poškození v důsledku rozpínání a smršťování. Ujistěte se také, že dřevěná podlaha, např. parkety, leží na rovném povrchu, aby se nekroutila. Během skladování i instalace zajistěte ideální klima v místnosti. Doporučené hodnoty jsou: pokojová teplota 18 až 23 stupňů a vlhkost 40 až 60 %. Pokud máte podlahové vytápění, udržujte teplotu nad 15 stupňů a pod 20 stupňů.
Vytápění, klimatizace a ventilační systémy odstraňují z vnitřního vzduchu vlhkost, takže je často příliš suchý. Optimální klima v místnosti po celý rok je důležité, aby se zabránilo vzniku trhlin a mezer ve dřevě.
To znamená relativní vlhkost vzduchu v místnosti 40 % až 60 % a teplotu mezi 20 °C a 23 °C. Za těchto podmínek se dřevo téměř neroztahuje ani nesmršťuje. Nevystavujte dřevěné podlahy a nábytek příliš vysoké nebo nízké vlhkosti.
Pro to může být řada důvodů. Jednou z možností je, že v místnosti je hodně přírodních materiálů, například dřevěná podlaha, dřevěný nábytek nebo knihy. Pokud je vzduch na začátku příliš suchý a spotřebič přidává vlhkost, přírodní materiály nejprve absorbují vlhkost. Teprve když dosáhnou své přirozené vlhkosti, může se vlhkost v místnosti zvýšit.
Upozorňujeme, že čím více přírodních materiálů máte v místnosti, tím déle může trvat, než se dosáhne optimální vlhkosti. Zejména při prvním použití čističky Airwasher budete muset být trpěliví a počkat několik dní. Doporučujeme přepnout spotřebič na nejvyšší stupeň, aby se vlhkost vzduchu zvýšila co nejrychleji.
Chcete si svůj nový dřevěný nábytek (zejména z masivního dřeva) užívat dlouhodobě a v perfektním stavu. Prvním krokem je zajištění postupné aklimatizace po přenesení do vašeho domova. V prvních dnech nechte dvířka a zásuvky otevřené, aby se nezmenšovaly nebo nerozšiřovaly nerovnoměrně. Je také dobré umístit nábytek několik centimetrů od stěn. To je důležité zejména u novostaveb, protože stěny mohou obsahovat zbytkovou vlhkost.
Máte vlastní představy o tom, kam by se měl nábytek umístit, abyste si vytvořili dokonalý interiér. Pokud je to však možné, udržujte nábytek v dostatečné vzdálenosti od radiátorů nebo kamen, protože jejich teplo může dřevo vysušit.
Dlouhodobě můžete svému dřevěnému nábytku pomoci zůstat krásný tím, že zajistíte správnou teplotu a stálou vlhkost.
Zvlhčovače vzduchu představují jednoduchý a spolehlivý způsob, jak dosáhnout celoroční stálé vlhkosti vzduchu mezi 40 a 60 %. Mohou zabránit vzniku nevzhledných mezer a prasklin během vytápění.
Zvlhčovače/pračky vzduchu navíc pomáhají snižovat obsah škodlivých látek ve vnitřním ovzduší. Zatímco čistá voda se odpařuje a zvlhčuje místnost, nečistoty, jako je domácí prach a pyl, se přirozeně snižují ve vzduchu nebo se zachycují ve vodě uvnitř spotřebiče. Výsledek: dobrá kvalita vzduchu v místnostech. Zároveň udržujete dřevěné předměty v dobrém stavu.
Zkontrolujte uvedenou velikost místnosti u spotřebiče a nezapomeňte, že výpočet kapacity předpokládá místnost se zavřenými dveřmi.
Pokud ponecháváte dveře otevřené, připočtěte k velikosti pokoje i velikost přilehlých pokojů. Doporučujeme přidat další ⅓ k celkové ploše místnosti, aby spotřebič dosáhl požadovaných výsledků i při nízkém nebo středním nastavení. To také znamená, že nepracuje na hranici svých možností, takže hladina hluku zůstává nízká.
Příklad (velikost pokoje: 40 m2): Pokud jsou dveře otevřené a místnost sousedí s místností o rozloze 15 m², sečtěte velikosti obou místností (mezisoučet: 55 m2). Poté přidejte další ⅓ mezisoučtu, aby spotřebič nemusel pracovat na hranici svých možností. Proto by měl být spotřebič určen pro plochu přibližně 73 m².
Příklad (velikost pokoje: 40 m²): Pokud jsou dveře otevřené a místnost sousedí s místností o rozloze 15 m², sečtěte velikosti obou místností (mezisoučet: 55 m²). Poté přidejte další ⅓ mezisoučtu, aby spotřebič nemusel pracovat na hranici svých možností. Proto by měl být spotřebič určen pro plochu přibližně 73 m².
Můžete chtít vzít v úvahu ještě další faktory:
– Vyberte si čističku vzduchu, která není hlasitější než přibližně 40 decibelů přes den a 30 decibelů v noci – tak můžete přístroj používat i v ložnici.
– Spotřebič by měl mít filtr HEPA (vysoce účinný filtr pevných částic) třídy H13 nebo H14. Ty dokáží ze vzduchu odfiltrovat pyl a další ultrajemné částice o velikosti až 0,07 µm.
– Ujistěte se také, že spotřebič nepracuje s ozónem, protože ten může do ovzduší uvolňovat další nebezpečné látky.