Začněte psát pro výsledků hledání

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?

Pro optimální klima v místnosti doporučují odborníci relativní vlhkost mezi 40 a 60 procenty. Vlhkost je z různých důvodů často nižší. Čím sušší je vzduch, tím více částic obsahuje.

Níže naleznete příčiny suchého vzduchu ve Vaší domácnosti a co s tím udělat. Než však tyto dotazy zodpovíme, rádi bychom vyjasnili jednu všeobecnou věc:

CO PŘESNĚ MYSLÍME POD POJMEM SUCHÝ VZDUCH?

Vlhkost vzduchu je popisována podílem vodní páry v něm. Kromě dusíku, kyslíku, oxidu uhličitého a dalších plynů obsahuje vzduch také vodní páru. Málo známou skutečností je, že obsah vodní páry částečně závisí na tlaku vzduchu a teplotě: Čím teplejší je vzduch, tím více vodní páry absorbuje. Naopak chladný vzduch v sobě uchovává méně vody a je sušší. Proto je v zimě obvykle vzduch sušší než v létě.

SUCHÝ OHŘÁTÝ VZDUCH

Pokud (podlahové) ústřední topení v zimě dodatečně ohřívá již tak suchý vzduch, nezachytává automaticky více vlhkosti. Pokud v místnosti není k dispozici žádná vlhkost, vzduch ji samozřejmě nemůže absorbovat. To vytváří teplý, ale zároveň suchý vzduch ve vytopených místnostech.

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?
KLIMATIZACE ROVNĚŽ VYSUŠUJÍ VZDUCH

Stejný účinek mohou mít i horké letní dny, zejména pokud používáte klimatizaci. Pokud zapnete klimatizaci na maximum, riskujete, že si vytvoříte skutečné pouštní klima. Pokud je klimatizace nastavena na příliš nízkou teplotu, vzduch v místnosti ztrácí vlhkost (jak již bylo vysvětleno, studený vzduch není schopen absorbovat tolik vlhkosti jako teplý vzduch). To vše znamená, že vlhkost vzduchu může rychle klesnout pod optimální hodnotu 40-60 %.

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?
1. PRAVIDELNĚ VĚTREJTE

Maličkosti často mají velký vliv. Např. otevírání oken několikrát denně. Vyvětráte tak vydýchaný vzduch a vpustíte čerstvý.

Tímto se dobře zvýší kvalita vzduchu, zejména v zimě. Pravidlo zní: lepší je otevřít okna dokořán na krátkou dobu (pět až deset minut) než ponechat malou mezeru po delší dobu.

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?
2. POKOJOVÉ ROSTLINY

Pokojové rostliny rovněž zlepšují vzduch v pokojích. Vlhkost vzduchu zvyšují velkolisté rostliny, jako je kyperská tráva nebo kapradiny. Některé rostliny dokonce filtrují škodlivé polétavé látky. Patří mezi ně břečťan, pavoukovité rostliny a gumovité rostliny.

JE VZDUCH UVNITŘ PŘÍLIŠ SUCHÝ?
SUCHÝ VZDUCH UVNITŘ Z VENTILAČNÍCH SYSTÉMŮ

Větrací systémy šetří energii a zaručují konstantní minimální výměnu vzduchu. To zajišťuje, aby nebyla vlhkost příliš vysoká. Zejména v zimě je tu však problém, protože mohou rychle vysušit vzduch. Pokud k tomu dojde, je třeba nejprve přepnout ventilační systém na nižší stupeň. Zde je více tipů pro dosažení lepšího klima v pokojích.

3 ZPŮSOBY JAK ZVÝŠIT VLHKOST
3. ČISTIČKY VZDUCHU

Dalším, mnohem méně komplikovaným způsobem, jak dosáhnout dokonalé vlhkosti, je čistička vzduchu. Přístroj vám pomůže dosáhnout ideální vlhkosti 40-60 % po celý rok. Zvlhčuje například suchý vzduch způsobený topením, klimatizací nebo ventilačními systémy.

Přirozeným způsobem také snižuje obsah škodlivých látek v ovzduší, abyste se ve svém domově cítili dobře.

ČISTIČKA VZDUCHU A ZVLHČOVAČ VENTA
0
    0