Začněte psát pro výsledků hledání

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)

Větrací systémy, které odvádějí použitý vzduch a přivádějí čerstvý, šetří energii a zajišťují stálou, řízenou minimální výměnu vzduchu bez nutnosti otevírat okna. Rovněž zajišťují přílišnému zvýšení vlhkosti. Avšak ventilační systému mohou vzduch příliš vysušit. Zde je několik tipů, které vám pomohou vybrat správný systém pro novostavbu nebo vylepšit již instalovaný větrací systém.

JAK FUNGUJÍ VENTILAČNÍ SYSTÉMY PRO PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU?

Hlavním úkolem větracího systému je nahradit vydýchaný vzduch v místnosti čerstvým, čistým vzduchem zvenčí. Zjednodušeně řečeno, venkovní vzduch je aktivně nasáván, obvykle předehříván rekuperačním zařízením a rozváděn do místností prostřednictvím systému vzduchovodů. Současně je vnitřní vzduch odsáván a vypouštěn ven. Speciální filtry zachycují hmyz, pyl nebo prach, aby se nedostaly do domu.

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)
VENTILAČNÍ SYSTÉMY V NOVOSTAVBÁCH

Chcete postavit energeticky mimořádně úsporný dům nebo máte zájem o větrací systém pro svůj nový dům. Přečtěte si, jaké jsou základní typy větracích systémů a na co si dát pozor.

Díky neustále se zlepšujícím normám jsou dnešní domy stavěny s lepší izolací a vzduchotěsností. Díky tomu jsou energeticky účinnější a žádný vzduch neproudí dovnitř ani ven sám od sebe. Je obtížné dosáhnout dobré kvality vzduchu pouhým otevřením oken. Proto je ventilační systém nejen smysluplný, ale často i nezbytný. Obecně se rozlišují centrální a decentrální větrací systémy.

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)
CENTRÁLNÍ VENTILAČNÍ SYSTÉM

Jak již název napovídá, centrální systémy se instalují na centrálním místě, například ve sklepě. Centrální jednotka spojuje venkovní prostor a potrubní systém, který zasahuje do všech místností. Vzduch je přiváděn do místností a odváděn z nich a jednotka je řízena z tohoto centrálního bodu.

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)
NA CO SI DÁT POZOR PŘI STAVBĚ NOVÉHO DOMU S VENTILAČNÍM SYSTÉMEM?

Ujistěte se, že jste naplánovali vhodnou koncepci větrání budovy. Předem zjistěte, jaký způsob větrání je nejvhodnější, abyste dosáhli dobrého klimatu v místnosti a zabránili poškození budovy.

Pokud se rozhodnete pro centrální ventilační systém, ujistěte se, že je vybaven čidlem vlhkosti. Senzor měří aktuální vnitřní a venkovní vlhkost a řídí systém tak, aby udržoval konstantní vlhkost a kvalitu vzduchu v místnostech.

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)
CO DĚLAT, KDYŽ JE VZDUCH PŘÍLIŠ SUCHÝ?

Častou chybou v zimě je vypnutí ventilačního systému, pokud je v interiéru nízká vlhkost. Není to nutné, protože existuje spousta jiných věcí, které můžete dělat.
Jedním z řešení je ztlumit ventilační systém nebo jej přizpůsobit aktuálním povětrnostním podmínkám. Některé systémy jsou vybaveny senzory, které měří vlhkost a umožňují snadné nastavení. Tímto způsobem můžete zajistit optimální větrání.
Pokud váš systém není vybaven senzory nebo je váš vzduch i po přepnutí na nízké nastavení stále příliš suchý, můžete vyzkoušet jiná řešení.

VĚTRACÍ ZAŘÍZENÍ (PŘÍVOD A ODVOD VZDUCHU)
DECENTRÁLNÍ VENTILAČNÍ SYSTÉM

Tyto typy fungují v jednotlivých místnostech, např. v kuchyni nebo koupelně, kde je vyšší vlhkost. Jednotka (většinou integrovaná ve zdi) funguje pouze v místnosti, kde je nainstalována. Pokud je ve všech místnostech vyžadován větrací systém, musí být v každé další místnosti instalována jednotka zvlášť. To znamená, že cirkulace vzduchu musí být v každé místnosti řízena individuálně.
Decentrální systémy lze dodatečně vybavit, což u centrálních systémů není možné.

ZPŮSOBUJÍ VENTILAČNÍ SYSTÉMY SUCHÝ VZDUCH?

Bydlíte v domě s ventilačním systémem, ale máte v místnostech velmi suchý vzduch?
Zejména v zimě mohou některé ventilační systémy způsobovat suchý vzduch. Chladný a suchý venkovní vzduch je nasáván, ohříván a rozváděn do místností.
Ohřevem vzduchu se však jeho vlhkost nemění, takže relativní vlhkost vzduchu v místnosti klesá. Hodnota nižší než 40 % je definována jako suchý vzduch.
V takovém případě byste měli jednat. Mimochodem, suchý vzduch dřevěným podlahám také nesvědčí. Trvale suchý vzduch může způsobit trvalé poškození v podobě prasklin ve dřevě.

JEDNODUCHÉ ZVLHČOVACÍ ŘEŠENÍ

Nekomplikovanou a spolehlivou odpovědí je čistička vzduchu/zvlhčovač. Tyto spotřebiče přidávají do vzduchu vysušeného ventilačním systémem vlhkost a vytvářejí tak příjemné vnitřní klima.

Čističky vzduchu nevyžadují žádné technické nastavení. Pracují jednoduše s vodou z vodovodu, snadno se ovládají, jsou nenáročné na údržbu a velmi snadno se čistí. Celoročně zajišťují optimální vlhkost ve vaší domácnosti mezi 40 a 60 procenty. Kromě toho čističky vzduchu přirozeně pomáhají snižovat množství škodlivých látek v ovzduší, jako je prach nebo pyl.

VOLBA SPRÁVNÉHO ZAŘÍZENÍ

Váš ventilační systém zajišťuje neustálou výměnu vzduchu.  To znamená, že v chladných měsících pravidelně přivádí do místností čerstvý a suchý vzduch Proto je při nákupu zvlhčovače vzduchu nesmírně důležité zvolit přístroj s výkonem dvakrát větším, než je plocha vaší místnosti. Tím je zajištěno, že zvládne objem vzduchu potřebný pro účinné zvlhčování. Všimněte si také, že výpočet kapacity předpokládá místnost se zavřenými dveřmi. Příklad 1 se zavřenými dveřmi:  Pokud potřebujete zvlhčovač vzduchu pro uzavřenou místnost o rozloze 20 m2 a používáte ventilační systém, vyberte zvlhčovač vzduchu pro prostor o rozloze 40 m2.

Pokud ponecháváte dveře otevřené, připočtěte k velikosti pokoje i velikost přilehlých pokojů.  Doporučujeme přidat další ⅓ k celkové ploše místnosti, aby spotřebič dosáhl požadovaných výsledků i při nízkém nebo středním nastavení. To také znamená, že nepracuje na hranici svých možností, takže hladina hluku zůstává nízká. Příklad 2 s otevřenými dveřmi (Velikost pokoje z Příkladu 1:  40 m2): Pokud jsou dveře otevřené a místnost sousedí s místností o rozloze 15 m², sečtěte velikosti obou místností (mezisoučet: 55 m2). Poté přidejte další ⅓ mezisoučtu, aby spotřebič nemusel pracovat na hranici svých možností. Proto by měl být spotřebič určen pro plochu přibližně 73 m².

VLASTNÍTE ZVLHČOVAČ VZDUCHU, ALE ANI PŘI NEJVYŠŠÍM NASTAVENÍ NEVYTVÁŘÍ OPTIMÁLNÍ VLHKOST?

To znamená, že spotřebič není vhodný pro danou velikost místnosti a možná budete potřebovat větší přístroj (viz výše “Výběr správného spotřebiče”).

0
    0