Začněte psát pro výsledků hledání

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU

Ideální hodnoty vlhkosti v obytných prostorách se pohybují mezi 40 a 60 procenty. Vlhkost uvnitř je z různých důvodů často nižší. Naše smysly neumí odhalit nedostatek vlhkosti. Proto potřebujeme řešení, které zajišťuje optimální klima v místnosti.  Odpovědí jsou zvlhčovače. Na trhu však existují různé přístroje, které používají různé metody zvlhčování. Je pak obtížné vědět, který systém je nejlepší. My jsme se za vás podívali na různé systémy.

 JAKÉ TYPY ZVLHČOVAČŮ JSOU K DISPOZICI?

Základní typy jsou ultrazvukový zvlhčovač, odpařovač, výparník a čistička vzduchu. Každý z nich má jiný provozní režim.  Rozdíly vysvětlíme níž.

ULTRAZVUKOVÝ ZVLHČOVAČ

Ultrazvukový zvlhčovač patří mezi levnější řešení na trhu. Mají velmi nízkou spotřebu energie.
Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu rozvíří vodu vysokofrekvenčními vibracemi. Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu rozvíří vodu vysokofrekvenčními vibracemi. Vypouštěná mlha zvlhčuje klima v místnosti. Ale zároveň ochlazuje vzduch.  To může být v létě vítaný vedlejší efekt, ale v zimě to zvyšuje náklady na vytápění. Navíc může rozprašovaná mlha způsobit srážení kondenzátu v blízkosti spotřebiče. Proto by tento druh spotřebiče neměl být umístěn v blízkosti nábytku nebo stěn, které by absorbovaly vlhkost.
Většina rozprašovačů má omezený účinný dosah a je vhodná pouze pro menší místnosti.

Dalším problémem je, že pokud používáte tvrdou vodu, může se ve spotřebiči a v místnosti vytvořit vápenatý povlak. To může způsobit poruchu.  Spotřebič je třeba pravidelně čistit, jinak se v něm vytvoří zárodky a bakterie, které mohou kontaminovat vzduch v místnosti.

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU
ODPAŘOVAČ

Odpařovače zpravidla vedou vodu přes elektrické topné těleso, kde se vaří a ve formě vodní páry se uvolňuje do vzduchu v místnosti. Tato metoda znamená, že spotřeba energie je ve srovnání s jinými zvlhčovači vysoká. Odpařovací systém rovněž vytváří vápenaté usazeniny, a proto je nutné spotřebič pravidelně čistit. Hrozí také riziko srážení kondenzátu, proto by odpařovače neměly být umístěny v blízkosti stěn nebo nábytku Nesprávné nastavení může způsobit nadměrné zvlhčování, které vede k tvorbě plísní. Doporučujeme používat v místnosti vlhkoměr (přístroj na měření vlhkosti), abyste mohli vlhkost kontrolovat a v případě potřeby regulovat. Jednou z výhod je, že teplo zničí většinu zárodků a bakterií. Nevýhodou je však také teplo, protože vodní pára může způsobit opaření a popáleniny. Z tohoto důvodu musí být spotřebič uložen mimo dosah dětí a domácích zvířat. Pokud se nedosáhne správné teploty, hrozí nebezpečí, že se vyvinou bakterie Legionella, které se dostanou do ovzduší a způsobí vážné onemocnění.

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU
VÝPARNÍK

Typickou vlastností výparníků je nízká spotřeba energie. Vzduch je nasáván a poháněn ventilátorem přes vlhké filtrační podložky nebo lamely. Voda se odpařuje a uvolňuje do ovzduší. Výhodou je, že na rozdíl od odpařovačů nebo rozprašovačů nevzniká mlha, která by se mohla srážet na nábytku, oknech nebo stěnách. Nadměrné zvlhčování je při této metodě téměř vyloučeno. Hlavní nevýhodou výparníků je však to, že filtrační podložky nebo lamely jsou živnou půdou pro zárodky a bakterie. Ty pak mohou být vypouštěny do ovzduší. Abyste tomu zabránili, je třeba pravidelně měnit filtrační vložky. Je také vhodné použít vhodný čisticí prostředek. Další nevýhodou je, že výparníky jsou vhodné pouze pro menší místnost Často nejsou dostatečně výkonné pro velké místnosti.

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU
ČISTIČKY VZDUCHU

Čističky vzduchu fungují výhradně z kohoutkovou vodou. K zvlhčování není potřeba dalších vložek nebo filtrů. Při otáčení zásobníku disků v zásobníku vody se hygienicky čistá voda odpařuje. Na rozdíl od rozprašovačů nebo odpařovačů tedy čističky vzduchu neprodukují páru ani mlhu. Zvláštností čističek vzduchu je, že nejen zvlhčují vzduch, ale také přirozeně redukují nebezpečné látky, jako je domácí prach nebo pyl. Čističky vzduchu zachycují odfiltrované částice uvnitř spotřebiče. To může alergikům přinést velkou úlevu. Toto odpařování za studena je považováno za nejlepší a nejhygieničtější metodu zvlhčování. Navíc nezpůsobuje srážení vápníku v místnosti. V roce 1981 vynalezl zakladatel společnosti Venta Fred Hitzler čističku vzduchu a způsobil tak revoluci na trhu.

POROVNÁNÍ ČISTIČEK VZDUCHU
VÝHODY A NEVÝHODY NA PRVNÍ POHLED
VÝHODY A NEVÝHODY NA PRVNÍ POHLED
VÝHODY A NEVÝHODY NA PRVNÍ POHLED
VÝHODY

Hygienická, přirozená zvlhčovací metoda
Žádné hromadění nebo emise bakterií do vnitřního ovzduší
Bez nehygienických filtrů
Bez vápníkových usazenin
Bez srážení kondenzátu
Vysoká zvlhčovací kapacita
Přirozená redukce škodlivých látek v ovzduší
Extrémně nízká spotřeba energie

0
    0